Rozbehať

Ružomberok a okolie

Pritiahnúť

k pohybu všetky vekové kategórie

Motivovať

všetkých Ružomberčanov

 

Projekt Ružomberok v pohybe

Určite veľa z vás to dobre vie, že Ružomberok je známy ako športové mesto. Vyrástlo tu veľa talentov, tamojší zanietenci vychovali množstvo úspešných športovcov v odvetviach ako je hokej, stolný tenis, tenis, vzpieranie, box, krasokorčuľovanie a v neposlednom rade aj v atletike vrátane špičkových bežcov. Aj na tom by sme chceli v projekte, akým je Ružomberok v pohybe stavať.

Na začiatok pár slov k zrodu našej myšlienky:

S odstupom času môžeme hodnotiť, že sa s ňou už pohrávali viacerí a boli tu tiež pokusy naštartovať podobné aktivity, avšak vždy to stroskotalo na tom, že sa nenašlo dostatok nadšencov, čo by túto myšlienku podporilo a prijalo ju za svoju. Rok 2017 bol však iný a možno zhodou náhod a okolností, ako to už v reálnom živote býva zvykom, slovo dalo slovo a zrodil sa nápad, ako urobiť niečo pre všetkých Ružomberčanov. Pre tých, ktorých beh a športovanie baví a možno aj pre tých, ktorí iba nad tým doteraz uvažovali, ale nikdy nenašli odvahu začať.

Chceme stavať na dlhoročnej tradícii v regióne, skúsenostiach a zároveň chceme naštartovať niečo nové. Vieme, že beh nemusí sedieť všetkým, ale tiež vieme, že beh je základ každého športu. Je jedno, či hrávate tenis, plávate, hrávate squash resp. praktizuje iné moderné či tradičné športy, ale ak si chcete zachovať plne funkčné svaly a kondíciu, všetci vám odporučia začať s behom.

Projekt Ružomberok v pohybe je šitý pre všetky vekové kategórie od najmenších detí, školákov cez študentov, dospelých až pre tých služobne i vekovo najstarších. Je určený pre všetkých, ktorí bývajú v okrese Ružomberok a chcú sa stať súčasťou jednej komunity, ktorá dokáže držať spolu, vzájomne si pomáhať a pracovať na tom, aby sme ukázali celému Slovensku, že u nás v Ružomberku sa vieme zomknúť, nechceme medzi sebou bojovať, ale chceme spolupracovať a vytvoriť niečo výnimočné niečo naše, načo budeme môcť byť hrdí nielen teraz, o rok, ale budú na to pyšné i naše deti a ďalšie generácie.

Hlavným cieľom je vytvoriť vlastnú sériu bežeckých podujatí na území mesta Ružomberskú bežeckú ligu. Nechceme konkurovať už existujúcim bežeckým podujatiam, chceme stavať na tradícii a preto sme zahrnuli do ligy behy, ktoré už v Ružomberku majú svoju tradíciu resp. ktoré postupne vznikali za posledné roky. Tiež by sme radi rozbehali Ružomberok a okolie, pritiahli k pohybu všetky vekové kategórie, vytvorili bežeckú komunitu, zaujali a motivovali všetkých prostredníctvom bodovacej súťaže a v neposlednom rade si dávame za cieľ zvýšiť účasť pretekárov „bežcov a nebežcov z okresu Ružomberok o 10% v roku 2018 v porovnaní s rokov 2017 (pozn. v roku 2017 bol podiel bežcov z okresu Ružomberok cca 40%).

Do Ružomberskej bežeckej ligy sme zahrnuli 10 pretekov pre rok 2018 rôznej dĺžky a náročnosti, z toho sedem pretekov ju už existujúcich Beh ku krížu, City Run Mondi SCP, Belanská pätnástka, Horský beh vrcholom Sidorova, Beh na Malinné, Beh okolo Sidorova a Štefanský beh a k nim pribudnú tri nové podujatia Bežecké kritérium na ZŠ Zarevúca, Večerný beh a novinka Hrabovský triatlon. Veľkou výhodou je pre vás aj ľahká dostupnosť z mesta i okolia, vyhnete sa zdĺhavému cestovaniu, zápcham, nákladom na cestovanie, môžete zobrať celú rodinu a garantujeme, že ste vždy včas doma ;). Tak isto štartovné bude primerané tomu, čo vám na podujatiach ponúkneme. Dĺžku trate si vyberie určite každý či je to aktívny bežec, alebo hobík. Pripravili sme 29 kategórií od najmenších detičiek vrátane hoby bežcov, ktorí si len hľadajú cestu k behu, ale doteraz ich vždy odradila dĺžka ponúkanej trate. Hobby bežci sa môžu tešiť na trate, ktoré sú ideálne pre začiatočníkov v dĺžke od 1 km po 2,2km. V rámci už avizovaných športových podujatí, by sme radi tiež spropagovali jednotlivé mestské časti a podporili kultúru, či už prostredníctvom miestnych umelcov, spevákov, alebo umeleckých škôl.

Projekt nevznikol preto, aby si niekto vytváral zisky resp. preto, aby vytváral prospech pre jednotlivcov, ale z projektu a vzájomnej spolupráce by mali profitovať všetci hlavne Ružomberčania, všetci tí, ktorí majú radi pohyb na čerstvom vzduchu. Tak ako sa zrodila aj táto myšlienka, ktorá nabrala reálne kontúry a pomaly sa dostáva do života a jej zrod sa pripravoval skoro celý rok. V konečnom výsledku by sme mali byť víťazmi všetci, lebo ukážeme všetkým, že v Ružomberku dokázal šport spojiť všetkých bez rozdielu pohlavia, farby pleti, národnosti, vierovyznania, politickej orientácie jednoducho všetkých, ktorí chcú a hľadajú riešenia, ako niečo urobiť pre komunitu navyše. nie hľadať prekážky.

Hlavnými partnermi projektu sú Mondi SCP a.s., OZ Ružomberčan, AdamSport, Mesto Ružomberok, Malinô Brdo ski & bike park a tiež bežecká komunita a široká verejnosť, ktorá už teraz prisľúbila svoju pomoc pri organizácii podujatí v rámci dobrovoľníckej spolupráce. Viac sa dozviete na www.ruzomberokvpohybe.sk, kde sa môžete tiež zaregistrovať či už ako aktívny bežec, podporujúci projekt Ružomberok v pohybe, alebo ako dobrovoľník, ktorý by ste rád v budúcnosti pomohol pri organizácii niektorých podujatí alebo jednoducho ako priaznivec, ktorý nám fandí.

Tešíme sa na vzájomnú spoluprácu a hrdých Ružomberčanov.

S úctou a želaním športu ZDAR váš organizačný tím Ružomberok v pohybe.