Ako vnímajú projekt Ružomberok v pohybe hlavní organizátori:

Ľuboslav Palguta

Všetko naštartoval City Run Mondi SCP, ktorý sa konal v nedeľu 18. júna 2017 v Parku Štefana Nikolaja Hýroša. S myšlienkou zorganizovať nové bežecké podujatie prišla Katka Bendíková, ktorá mala na starosti organizáciu Dňa otvorených dverí v Mondi SCP. Hoci je výborná organizátorka, nemala skúsenosti s bežeckými akciami, preto sa obrátila na mňa, ako na bývalého aktívneho bežca, ktorý má za sebou množstvo rôznych bežeckých pretekov, či by som takýto beh nepripravil. V rámci neho chcela spoločnosť Mondi SCP tiež prispieť miestnej komunite a podporiť ju. Času už bolo málo a do plánovaného termínu zostával necelý mesiac. Pre mňa to bola tiež výzva, pretože predtým som podobné preteky nikdy neorganizoval. Vtedy som sa prvýkrát stretol s Patrikom Luptákom a Ľubomírom Kubáňom, ako skúsenými organizátormi zanietenými pre dobrú vec. Dohodli sme sa, že sa spoločne pustíme do príprav pretekov. Ako sa neskôr ukázalo, toto spojenie bolo kľúčové a všetko sme stihli pripraviť podľa plánu. Veľkú pomoc pri organizácii sme tiež našli u Tomáša Gazdaricu a Jána Svrčeka. Pretekov sa zúčastnilo viac ako tristo pretekárov vo všetkých vekových kategóriách, čo bolo na prvý ročník vynikajúce číslo.

Nezorganizovali sme však iba beh, ale zrealizovali sme aj zaujímavú myšlienku, s ktorou prišiel Patrik Lupták, aby benefit z tohto podujatia mohol byť ponúknutý všetkým Ružomberčanom. Išlo o pohybovú aktivitu počas celých letných prázdnin určenú našim najmladším. Za každý odbehnutý kilometer Mondi SCP prispelo 1€. Za takto poskytnuté financie sme mohli zabezpečiť atletické tréningy pre ružomberské deti. Viac ako 300 bežcov odbehlo v ten deň spolu skoro 1000 km a tak Mondi SCP, ako sľúbilo prispelo čiastkou 1 000€ na letné aktivity na ZŠ Zarevúca, druhých 1000 € ku poskytlo novovzniknuté OZ Ružomberčan. Ako odborný garant nám pomohol Michal Lazár, riaditeľ ZŠ Zarevúca, v areáli ktorej sa nachádza jediná atletická dráha v Ružomberku, ktorá ponúka všetko čo pre atletický tréning potrebujete (250m dlhý okruh, doskočisko pre skok do diaľky, sektor pre vrh guľou a ďalšie možnosti. Zároveň riaditeľ školy ponúkol možnosť vedenia tréningov skúsenými pedagógmi. Takže s prichádzajúcimi letnými prázdninami sa začali dvakrát do týždňa v utorok a štvrtok na ZŠ Zarevúca atletické tréningy pre všetky deti do 15 rokov, ktoré mali záujem si zašportovať. Počas dvoch mesiacov sa na tréningoch zúčastnilo viac ako 200 chlapcov a dievčat a boli medzi nimi aj také, ktoré nevynechali ani jeden spoločný tréning.

Na konci leta sme mohli konštatovať, že toto úsilie stálo zato. Sme radi, že sa nám podarilo spestriť prázdniny pre množstvo detí, ktoré mali postarané o zábavu a netúlali sa len tak niekde po sídliskách. S pocitom dobre vykonanej práce sme aj naďalej rozvíjali myšlienku rozbehať Ružomberok. Tu sme už boli viacerí – ja, Patrik Lupták, Ľubo Kubáň, Katka Bendiková a pridali sa k nám už aj Tomáš Gazdarica a Janko Svrček. Položili sme základy tomu, čo sme neskôr pomenovali, ako Ružomberok v pohybe a Ružomberská bežecká liga. Predstavili sme koncept projektu hlavným partnerom Mondi SCP, OZ Ružomberčan, AdamSport, Mesto Ružomberok a Malinô Brdo ski & bike park. Títo sa zaviazali pridať ruku k dielu a pomôcť pri organizácií. Postupne sme začali našu myšlienku šíriť aj medzi bežeckou komunitou v Ružomberku, medzi ľuďmi, s ktorými sa stretávame pravidelne na rôznych bežeckých podujatiach či už tu v rámci regiónu, alebo aj mimo neho. Takto sme mali ďalších podporovateľov, za ktorých som veľmi vďačný, ako Slavo Dobák, Matúš Vlčko, Dalibor Dvorštiak, Mišo Kudlička, Majo Šľachta, Tomáš Bačkor, Braňo Kovalčík, Vojto Macko, Miro Macko, Martin Petho, Mišo Olos a mnoho ďalších, ktorí nám už v začiatkoch prisľúbili svoju podporu. Verím, že nás bude stále viac a o Ružomberku v pohybe budete počuť stále viac. Beh nás baví, je to náš životný štýl a chceme sa pri ňom baviť a cítiť dobre 😉


Patrik Lupták

I. Na počiatku bolo slovo…

Ružomberok v pohybe – toto jednoduché slovné spojenie je pre mňa osobne vyjadrením posolstva založenom na nadšení, chuti, zaangažovanosti a hrdosti celej športovej bežeckej komunity v Ružomberku a vzájomnom zdieľaní pocitov pri spoločných tréningoch, hodnotných výsledkov na súťažiach, športového priateľstva a pozitívnych emóciách, ktoré plnohodnotne napĺňajú každý deň v živote športovca, či už vrcholového, alebo rekreačného bežca.

Pri rekreačnom behaní počas letných mesiacoch po okolitých kopcoch blízkeho okolia  Ružomberka a v zimnom období najmä pri večernom behu ulicami mesta Ružomberok sa postupne vo mne dotvárala myšlienka o športovej a prírodnej atraktívnosti prostredia Ružomberka.

Prečo teda opäť nepriniesť medzi športovú komunitu nové športové podujatie v Ružomberku a nadviazať prepojenie na úspešnú atletickú históriu v Ružomberku?

Po prvotnej neúspešnej snahe o oživenie horského behu Smrekovica – Hrabovo som sa stále pohrával s myšlienkou, ako vytvoriť hodnotné športové podujatie pre širokú športovú verejnosť v Ružomberku a doplnenie bežeckého kalendára aj podujatím vo vhodnom termíne aj u nás.

Vystávajúca otázka teda bola. Len kedy, kde, s kým a ako?

Na počiatku myšlienky organizácie jedného z prvých pretekov terajšej Ružomberskej bežeckej ligy, Štefanského behu bol mojím hlavným inšpiratívnym impulzom pocit, že počas vianočných sviatkov väčšina športovo založených ľudí po vianočnom Štedrom dni a 25-tom využíva ďalší voľný deň na zimné športové aktivity.

Prečo teda nevytvoriť športovú rozlúčku, so starým rokom vo vianočnej atmosfére v kruhu športovo založených ľudí, s ktorými sa stretávame v priebehu celého roka počas spoločných tréningov, výbehov, súťaží a športových akcií?

Bol teda zvolený najvhodnejší čas a pri spoločných záujmoch a cieľoch sme sa dali dokopy v zložení organizačného tímu: Patrik Lupták, Ľubomír Kubáň, Tomáš Gazdarica, Ján Svrček, Robo Kollár a neskôr sa k nám pridal aj športový zanietenec, športovec a schopný manažér Ľuboslav Palguta. Vďaka tomuto organizačnému tímu a entuziazmu nám narástla odvaha a chuť v organizácií a podpore ďalších športových podujatí v meste Ružomberok.

Postupne pribudli resp. sme podporili ďalšie športové podujatia napr. Beh na Malinné, organizačná podpora pri Mondi City Run, úspešná organizácia náročného Horského behu vrcholom Sidorova, atď.

Športovec je tvorom veselým, plným chuti do života a súťaživosti. Pri ďalšom generovaní nápadov, myšlienok a pri množstve spoločných priateľských stretnutí organizačného tímu sa vygenerovala myšlienka zapojiť aj športové podujatia s viacročnou tradíciou v Ružomberku, a tým vytvoriť spoločný športový projekt pod názvom ,,Ružomberská bežecká liga,, kde by si všetci účastníci – pretekári dokázali vzájomne porovnávať dosiahnuté výsledky bodovacím systémom v celkovom súčte pri všetkých štartoch v rámci pretekov novovytvorenej bežeckej ligy.

Vďaka kamarátskym vzťahom sa k nám postupne pridávalo množstvo nevyhnutne potrebných dobrovoľníkov z fanklubu Concordia 1906, dobrovoľníkov z OZ Ružomberčan, Mondi SCP, a ďalších partnerov a sponzorov jednotlivých podujatí, bez ktorých je ťažko zorganizovať akékoľvek športové podujatie.

Veľmi vďačný som podporovateľom, ambasádorom a najmä spoluorganizátorom jednotlivých bežeckých podujatí v rámci Ružomberskej bežeckej a to najmä Ľuboslav Palguta, Lubo Kubáň, Tomáš Gazdarica, Robo Kolár, Slavo Dobák, Matúš Vlčko, Dalibor Dvorštiak, Mišo Kudlička, Majo Šľachta, Tomáš Bačkor, Braňo Kovalčík, Vojto Macko, Miro Macko, Martin Petho, Mišo Olos a množstvu ďalších dobrovoľníkov najmä v čele s Matejom Mudičkom, Marcelom Kasanickým, Jurajom Haríňom a ďalším, ktorí nám prejavili dôveru a zapojili sa do aktívnej podpory športových pretekov, ako súčasť projektu Ružomberská bežecká liga.

K ďalším hlavným partnerom k Adam Sportu, Mesto Ružomberok sa ďalej pripojili Mondi SCP a.s., OZ Ružomberčan, Malinô Brdo ski & bike park a ďalší…


II. O projekte Ružomberok v pohybe

Pre celkový prehľad priebehu, vzniku, zámeroch a činnosti projektu Ružomberok v pohybe, začlenených bežeckých pretekov v okrese Ružomberok sme vytvorili webovú prezentáciu, kde nájdeš všetky detailné informácie: www.ruzomberokvpohybe.skPre Facebook priaznivcov je vytvorená Facebook stránka https://www.facebook.com/ruzomberokvpohybe/ kde budeš informovaný o všetkých novinkách, jednotlivých výsledkoch atletických pretekov, športových podujatí a aktualít zo športového života v Ružomberku a veľmi radi uvítame akýkoľvek tvoj komentár.

O nás – nájdeš krátke predstavenie projektu, vznik ako na začiatku sa športové nadšenie pretavilo do organizačnej štruktúry a zoskupení pretekov do Ružomberskej bežeckej ligy.

Čo je naším hlavným cieľom projektu Ružomberok v pohybe?

Rozbehať Ružomberok a okolie – Pritiahnuť k pohybu všetky vekové kategórie – motivovať sútažnou formou účasť na jednotlivých pretekoch – podporiť vytváranie bežeckej komunity v Ružomberku.

Poradenstvo – súčasťou a našou snahou je taktiež vzájomné vymieňanie akýchkoľvek informácií súvisiacich so športovými aktivitami so zameraním najmä na ľahkú atletiku. Uvítame akýkoľvek podnetný autorský článok, osobnú skúsenosť, návod k zlepšeniu atletických tréningov, recenzie na športovú výstroj a oblečenie z vlastných skúseností, atď.

Ružomberská výzva – zapoj sa aktívne v tíme 12-tich Ružomberčanov do najväčšieho štafetového behu na Slovensku “Od Tatier k Dunaju” a získajme šancu na výborné umiestnenie medzi slovenskou atletickou špičkou.

Kam za športom v Ružomberku a v okolí? Súhrnné informácie nájdeš na jednom mieste pre lepšiu orientáciu na aktívne trávenie voľného času alebo osobné zapojenie sa do tréningových procesov v jednotlivých športových kluboch v meste Ružomberok. Nájdi si svoj športový klub, partiu športovcov na spoločný tréning alebo aktuálnu informáciu o najbližších športových podujatiach.

Pridaj sa k nám – Pri množstve športových podujatí, ktoré sme si postupne naložili na plecia organizačného tímu bez priaznivcov, dobrovoľníkov a samotných bežcov zapojených do Ružomberskej výzvy, alebo samotnej Ružomberskej bežeckej ligy ťažko vytvoríme akékoľvek športové podujatie, a preto veľmi radi uvítame akýkoľvek podnet k zlepšeniu úrovne jednotlivých pretekov, aby si každý pretekár odnášal len tie najlepšie pocity z každého bežeckého podujatia v Ružomberku.

Máš záujem nám všetkým pomôcť?

Ak máš ako bežec z okresu Ružomberok záujem byť súčasťou bežeckej komunity, pridaj sa k ďalším ružomberským bežcom – aktívnym podporovateľom

Ak máš záujem sa k nám pridať alebo pomôcť akoukoľvek formou môžeš si vybrať jednu z doteraz navrhovaných:

  • Ak máš záujem prispievať na stránku svojimi skúsenosťami, veľmi uvítame akýkoľvek text o športovom dianí v Ružomberku
  • Ak máš záujem pomôcť ako dobrovoľník, ktorý by rád v budúcnosti pomohol pri organizácii niektorých podujatí alebo jednoducho ako priaznivec, ktorý nám fandí